Çin Sanat Müzesi’ne Bir Ziyaret

sh1Konferans için Şanghay’da bulunduğum süre içerisinde yeni açılan Çin Sanat Müzesi’ni ziyaret etme fırsatını buldum. 2010 yılında yapılan Şanghay Expo sırasında Çin Pavyonu olarak faaliyet gören ve Çin geleneksel mimarisi ile modern çizgileri birleştiren etkileyici yapı 2012 yılında sanat müzesi olarak düzenlenmiş ve 63 metrelik yüksekliği, toplam 166 bin metrekarelik alanıyla Asya’nın en büyük sanat müzesi ünvanını kazanmış. Müze, yaklaşık 14 bin parça sanat eserine ev sahipliği yapıyor.

Çin Sanat Müzesi, modern Çin sanatına ağırlık veren bir müze ve dönemsel sergiler haricinde iki sürekli bölümü var. Bunlardan bir tanesi “Tanınmış Ressamlar” adını taşıyor ve ziyaretçileri Çin modern sanatının önde gelen isimlerinin eserleriyle bir araya getiriyor. Bu isimler: He Tianjian, Xie Zhiliu, Cheng Shifa, Lin Fengmian, Guan Liang, Wu Guanzhong, Hua Tianyou.

sh2
Diğer sürekli bölüm ise “Çin Modern ve Çağdaş Sanatının Kökenleri” başlığı altında ziyaretçilerle buluşuyor. Bu bölümde eserle üç dönem altında sergileniyor: Qing Hanedanı, Çin Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti dönemleri. Bu bölümde benim en çok ilgimi çeken eserler, son dönem sanatçılara ait yağlıboya tablolar oldu. Çin ve Şanghay tarihinden kesitler resmeden tablolar Çin’in ve Komünist Parti’nin ulusal anlatısını rönesansın realist üslubuyla tuvale aktarmaları nedeniyle oldukça ilgi çekiciler. Çin Sanat Müzesi’nde bu yağlıboya tablolar dışında geleneksel Çin resmi ve heykel sanatından da son derece ilgi çekici eserler bulunuyor.

"Şanghay'da 1843 Kışı" (Liu Yaping, 2012)

“Şanghay’da 1843 Kışı” (Liu Yaping, 2012)

"Einstein, Şanghay'ı Ziyaret Ediyor" (Yu Xiaofu, Sun Yuhong, Guan Guoyu, Liu Jianbin, 2012)

“Einstein, Şanghay’ı Ziyaret Ediyor” (Yu Xiaofu, Sun Yuhong, Guan Guoyu, Liu Jianbin, 2012)

"Şanghay Muharebesi" (Yao Erchang, 2011)

“Şanghay Muharebesi” (Yao Erchang, 2011)

"1949'un Genç Öncüleri" (Chen Yanyin, 2009)

“1949’un Genç Öncüleri” (Chen Yanyin, 2009)

"Şehir Işıkları - 20.Yüzyıl Başında Şanghay'ın Silüeti" (Han Zijian, 2012)

“Şehir Işıkları – 20.Yüzyıl Başında Şanghay’ın Silüeti” (Han Zijian, 2012)

Print Friendly, PDF & Email
Bu yazı Kültür kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.