Soçi Kış Olimpiyatları’nda Asyalı Sporcular

sochilogo22. Kış Olimpiyatları, Rusya’nın Soçi kentinde bu akşam yapılan açılış töreni ile başladı. 23 Şubat’a kadar sürecek oyunarda 88 ülkeden yaklaşık 2,800 sporcu 15 spor dalında mücadele edecek. Açılış töreni oldukça görkemliydi, müsabakaların da son derece heyecanlı geçeceğine şüphe yok. Kış sporları deyince akla öncelikle Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa ülkeleriyle tabii ki Rusya geliyor. Ancak bu sporlar, hangi iklim kuşağında olursa olsun, tüm dünyada giderek artan bir ilgi görüyor. Asya ülkelerinde de böyle bir durum söz konusu. Soçi’ye Asya’dan gelen takımlara bakacak olursak, şu ülkeleri görüyoruz: Çin (66 sporcu), Tayvan (3), Hong Kong (1), İran (5), Japonya (113), Kazakistan (52), Güney Kore (71), Kırgızistan (1), Lübnan (2), Moğolistan (2), Nepal (1), Pakistan (1), Filipinler (1), Tacikistan (1), Tayland (2), Doğu Timor (1), Özbekistan (3). Okyanusya’dan ise Avustralya (61), Yeni Zelanda (15) ve Tonga (1) katılıyor.

Bu ülkeler arasında en iddalı görülen, Çin, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Kazakistan’a yakından bakmakta fayda var.

Fan Kexin (Çin)

Fan Kexin (Çin)

Çin, kış oyunları tarihinde bugüne kadar 9 altın madalya kazandı, bunların 7’si kısa kulvar sürat pateninden geldi. Soçi’de de Çin’in en iddalı olduğu branş sürat pateni olacak. 2010 Vancouver’da iki altın madalya kazanan Zhou Yang ile genç yetenek Fan Kexin dikkat edilmesi gereken isimler. Diğer branşlarda ise artistik patinajda Vancouver’ın gümüş madalyalı çifti Pang Qing ile Tong Jian, serbest stil kayakta Xu Mengtao ve Li Nina, Vancouver’ın bronz madalyalı Çin bayan curling takımı, Çin’in madalya beklediği diğer sporcular.

Mao Asada (Japonya)

Mao Asada (Japonya)

Japonya, 1998’de kendi evinde, Nagano’da, düzenlediği ve 5’i altın olmak üzere toplam 10 madalya kazandığı oyunlardan sonra kış olimpiyatlarında bekleneni veremedi. 1998’den bu yana Japonya’nın sadece tek bir altın madalyası var, o da 2006’da Torino’da yapılan oyunlarda artistik patinajda altın madalya kazanarak bu başarıyı yakalayan Asya’dan ilk kadın sporcu olma ünvanını kazanan Shizuka Arakawa. Soçi’de Japonya’nın umutları yine artistik patinajda olacak. Bayanlarda 2010’un gümüş madalyalı ismi ve halen dünya sıralamasında ikinci sırada olan Mao Asada ile erkeklerde Yuzuru Hanyu performansları merakla beklenen isimler. Kayakla atlamada Noriaki Kasai ile Sara Takanashi, sürat pateninde Keiichire Nagashima ve serbest stil kayakta Aiko Uemura, Japonya’nın diğer madalya ümitleri.

Kim Yu-na (Güney Kore)

Kim Yu-na (Güney Kore)

Güney Kore, Asya’nın kış olimpiyatlarındaki en başarılı ülkesi. 1948’den bu yana Koreliler 45 madalya kazandı ve bu madalyaların tamamı sürat pateni ile artistik patinajdan geldi. Kore takımının heyecanla beklenen ismi bayanlar artistik patinajda altın madalya kazanan Kim Yu-na. 23 yaşındaki sporcu yeni bir sakatlık geçirdi, ancak Soçi’de de ilk sırada yer alarak meşhur Katarina Witt’ten sonra üst üste iki olimpiyatta altın madalya kazanan ikinci sporcu olmayı hedefliyor. Sürat pateninde Vancouver’ın altın madalyalı isimleri Lee Sang-hwa, Mo Tae-bum ve Lee Seung-hoon ile genç yetenek Shim Suk-hee, Soçi’de zirveye oynayacaklar.

Torah Bright (Avustralya)

Torah Bright (Avustralya)

Avustralya, serbest stil kayak ile snowboard branşlarında oldukça iddialı. Serbest stil kayakta 2006’ın altın, 2010’un gümüş madalyalı ismi Dale Begg Smith ile Vancouver’da Olimpiyat şampiyonu olan Lydia Lassila takımın ön planda çıkan isimleri. Snowboard’da ise erkeklerde geçen yılın dünya şampiyonu Alex Pullin ile bayanlarda Olimpiyat altın madalyalı Torah Bright, Soçi’de de zirvede yer almak için mücadele edecekler.

Kazakistan, 2010 Vancouver’da tek bir madalya (gümüş) kazanmış, o da bayanlar biatlonda gelmişti. Soçi’de bu sayıyı artırmak isteyen Kazak takımının en umutlu olduğu isimler kros kayakta Vancouver’de beşinci olan Alexey Poltoranin ile 2013’de sürat pateninde dünya şampiyonluğu kazanan Denis Kuzin.

Soçi’de bizleri son derece heyecanlı iki hafta bekliyor. Bu fazla aşina olmadığımız kış sporlarını da daha iyi tanımak için iyi bir fırsat.

Print Friendly, PDF & Email
Bu yazı Kültür kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.