Jokowi, Endonezya’nın Yeni Devlet Başkanı

Endonezya’da 9 Temmuz’da gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerinin sonuçları açıklandı ve oyların yüzde 53,15’ini alan Cakarta Valisi Joko Widodo, ya da halk arasındaki adıyla Jokowi, ülkenin yeni devlet başkanı oldu. Jokowi’nin rakibi emekli general Prabowo Subianto ise yüzde 46,85’de kaldı.

INDONESIA-POLITICS-WIDODOJokowi, bundan önceki görevlerindeki icraatıyla beğeni kazanmış, mütevazi tavırlarıyla takdir edilen ve halktan birisi olarak görülen bir siyasetçi. Bugüne kadar Endonezya’da devlet başkanı koltuğunda oturan tüm isimler ya ülkenin siyasi elitleri sayılan ailelere mensuptular ya da silahlı kuvvetlerin üst kademelerinden geliyorlardı. Fakir bir ailenin çocuğu olan ve siyasete atılmadan önce marangozluk yapan Jokowi ile Endonezyalılar tarihlerinde ilk kez “kendilerinden birisinin” devlet başkanı olmasına tanık oluyorlar.

Bu Endonezya için çok önemli. Ülke 1998’de Suharto diktatörlüğünün sona ermesinden bu yana gerek demokratikleşme gerekse ekonomik kalkınma açısından önemli aşama kaydetti. Bir yandan otoriter bir rejimden hür ve adil seçimlerin yapıldığı bir ortama gelindi, diğer yandan yüzde altı ortalamasında istikrarlı bir büyüme sağlandı. Ancak gelinen noktada Endonezya’nın ileriye doğru yeni bir hamle yapması gerekiyor. Ekonomik büyümenin sürdürülebilirliğini tehdit eden yapısal sorunların üzerine gidilmesi, demokrasinin de 14 bin adadan oluşan bu büyük ülkenin her köşesinde benimsenmesi, kurumsallaşması ve bir hayat tarzı haline gelmesi için daha çok mesafe kat edilmesi gerekiyor. Her iki alanda da yapılması gereken reformlar var ve bu reformların yapılabilmesi için de ülkede siyasi istikrar gerekiyor. Jokowi, bu istikrarı sağlayabilecek, Endonezyalıları ortak hedefler doğrultusunda seferber edebilecek özelliklere sahip. Uzlaşmacı tavrı, ideolojilere ve siyasi manevralara takılmadan pragmatik ve rasyonel bir şekilde hedefe yol alan tarzı ile Jokowi, kendisine oy verenleri de vermeyenleri de ulusal çıkarlar ve ortak amaçlar doğrultusunda birleştirebilir.

Endonezya son on beş yıl içerisinde ekonomi ve demokratikleşme konularında büyük mesafe kaydetti. Bundan sonra da bölgesel bir güç ve küresel bir aktör olma hedefine doğru ilerleyecek. Jokowi’den bu süreçte beklentiler büyük olacak.

Print Friendly, PDF & Email
Bu yazı Siyaset kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.