Japon Savaş Gemisi 71 Yıl Sonra Bulundu

İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon donanmasının en büyük iki savaş gemisinden birisi olan ve 24 Ekim 1944 tarihinde ABD savaş uçakları tarafından Filipinler açıklarında batırılan Musashi zırhlısının yeri 71 yıl sonra tespit edildi. ABD’li milyarder ve Microsoft’un kurucularından Paul Allen’ın ekibiyle birlikte sekiz yıldır sürdürdüğü çalışmalar sonucunda bulunan Musashi’nin sualtı fotoğrafları Allen’ın twitter hesabı üzerinden yayınlandı.

Musashi zırhlısı savaş sırasında

Musashi zırhlısı savaş sırasında

“Çocukluğumdan beri İkinci Dünya Savaşı tarihi beni çok etkilemiştir” diyen Paul Allen, bu keşif ile askeri tarih ve sualtı arkeolojisi alanlarına önemli bir katkıda bulunmuş oldu. Ancak Musashi’nin bulunması bir tartışmayı tekrar alevlendireceğie benziyor. Denizler altında, yakın ve daha uzak geçmişteki savaşlardan kalan batıklarda tam olarak neler var? Denizlerde yapılan savaş batıklarına yönelik çalışmalar nasıl bir amaç taşıyor?

Şöyle düşünelim. Gelibolu Yarımadası çoğumuzun sık sık ziyaret ettiği, Birinci Dünya Savaşı’nın izlerini halen taşıyan, çok etkileyeci bir coğrafya. Burada yürürüken hala savaşın kalıntılarıyla karşılaşıyorsunuz. Mermi kovanları, şarapnel parçaları, düğmeler, kemer tokaları, ve hatta benim birkaç yıl önce bir yaz günü Tekke Koyu’nda bulduğum ve hemen bulduğum yere gömdüğüm kafatası parçası gibi… Çanakkale’de savaşın üzerinden yüz yıl geçti ve yüz yıl boyunca insanlar sürekli bu topraklarda yürüdüler, bir şeyler buldular, hatıra olarak aldılar, müzeye teslim ettiler, ya da buldukları yere bıraktılar. Çok büyük çoğunluğu saygısını gösterdi, küçük bir kısmı maddi kazanç amacı güttü. Denizlerin altındaki batıklarda ise böyle bir durum yok. Batan gemilere on yıllar boyunca insan eli değmiyor, sadece okyanusun etkileri aşındırıyor. Bu yüzden de batık gemilere ilk ulaşanlar, gemi battığı anda üzerinde bulunan materyali, tuzlu syun ve deniz canlılarının etkisine maruz kalmışsa da olduğu gibi buluyorlar.

Paul Allen’ı tenzih edelim, 17.5 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 51. kişisi olan Allen’ın hazine avcılığı yapmaya tenezzül etmeyeceğini varsayalım. Ancak Pasifik Okyanusu’nda yapılan batık araştırmalarının son dönemlerde böyle bir boyutu da var. Japonların İkinci Dünya Savaşı sırasında işgal ettikleri Güneydoğu Asya’da el koydukları toplam değeri 1 milyar doları bulan altın külçelerinin gemilerle Japonya’ya taşınılmak istendiği, ancak ABD hava saldırıları karşısında bu gemilerin bir kısmının altınlarla birlikte okyanusun derinliklerine gömüldüğü ifade ediliyor. Bu yüzden bölgede batık araştırmalarının arttığı, hatta insanların yüzeye yakın yerlerdeki batıklarda şnorkelle bile şanslarını denedikleri söyleniyor.

Okyanusun derinliklerinde gerçekten Japonların kaçırdıkları altınlar var mı, varsa ne kadar var ve bunların bulunup gerçek sahiplerine teslim edilmesi için çalışmalar yapılacak mı? Bu konularda henüz yeterli bir veri yok elimizde. Ama Allen’ın Musashi’yi bulması gerçekten önemli. İçinde bulunduğumuz yıl 1. Dünya Savaşı’nın yüzüncü, 2. Dünya Savaşı’nın ise bitişinin yetmişinci yılına denk geliyor. Bu savaşlar tarih tünelinde bizlerden, mevcut kuşaklardan iyice geride kaldı ve tam anlamıyla tarih olmaya başladı. İşte bu yüzden savaşları artık günümüze referanslar veren ideolojik boyutlarından arındırıp iyice anlamamız ve insani boyutuyla dersler çıkartmamız gerekiyor. Savaşların günümüze kadar ulaşan fiziksel kalıntıları ise, Musashi batığında olduğu gibi, bizlerin kuramsal düşünce ile somut gerçekliği örtüştürmemize yardımcı oluyor. Savaşın ne kadar kötü bir şey lduğu hakında yüzlerce kitap okuyabilirsiniz, ama bir savaş meydanını ziyaret etmek, bir şehitlikte bulunmak çok daha fazla bir etki yaratabiliyor. Pasifik Savaşı deyince de bir tek Pearl Harbor’u biliyoruz. Halbuki devasa bir coğrafyada yıllar boyunca kan döküldü, binlerce hayat kaybedildi. Musashi gibi keşifler, “dünya” savaşının bu kısmını daha iyi anlamamıza yardımcı olacak.

B_GvBGjU4AAuZXY.jpg-largeB_G7x4tU8AAO-Dh.jpg-large

Print Friendly, PDF & Email
Bu yazı Tarih kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.