İpek Yolu Tek Bir Yol Değil

Bu sabah CRI (China Radio International) Türkçe yayınında değerli Kamil Erdoğdu ile Türkiye’nin Çin’in öncülüğünde hayata geçirilen Yeni İpek Yolu’nda dışlandığı yolunda son dönemde ortaya atılan iddiaları konuştuk. Söyleşinin bir özeti CRI Türkçe web sitesinde yer aldı, aşağıda da okuyabilirsiniz.

news_a5e9f9c9b12f71d1f9cd0f151e8e2d19-627x268

İstanbul Politika Merkezi’nden Uzakdoğu Uzmanı Dr.Altay Atlı Çin’in Bir Kuşak Bir Yol diye adlandırılan Yeni İpek Yolu projesinin tek bir yoldan oluşmadığını çok taraflı olduğunu ve farklı alternatifler içerdiğini söyledi. Atlı, Türkiye’nin bu projeden dışlanabileceği şeklindeki iddialarla ilgili olarak “bunun için sebep yok, anlamı da yok, resmi açıklama da yok” diye konuştu.

Bu iddianın sahiplerinin Çin’in Gürcistan ve Kıbrıs’ın güneyindeki liman çalışmalarına işaret ettiklerini hatırlatan Atlı, Çin’in Yunanistan’da daha fazla benzer yatırımları olduğuna dikkati çekti. Atlı, Çin’in Pire limanının neredeyse tamamının sahibi olduğunu, Arnavutluk ve Makedonya’da hızlı demiryolu hatları inşa ettiğini anlattı. Atlı, CRI TÜRK FM’e Çin’in seçeneklerini çeşitlendirip Avrupa’ya birkaç yoldan ulaşmayı hedeflediğini söyledi.

2015’teki G20 Antalya Zirvesi’nde Türkiye ile Çin arasında Yeni İpek Yolu Projesi ile Orta Koridor’u uyumlaştırma anlaşması imzalandığını hatırlatan Atlı Bakü-Tiflis-Kars hattının bunun önemli parçası olduğunu belirtti. İki ülke arasında Kars-Edirne hızlı tren anlaşması imzalandığını ve TBMM’den geçtiğini kaydeden Atlı bu projelerin 40 milyar dolar değerinde olduğu bilgisini verdi.

Dr. Altay Atlı son günlerde Shanghai İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ile ilgili tartışmaların AB ile geçilen zor dönemde AB’te referans olarak gündeme geldiğini belirtti. ŞİÖ’nün AB gibi devletler üstü entegrasyon projesi olmadığını, bir işbirliği platformu olduğunu söyleyen Atlı, “Türkiye, Avrasya’daki bu gelişmelerin dışında kalamaz” yerini alır” dedi. Konuya Türkiye’nin menfaatleri açısından bakılması gerektiğini belirten Atlı, Türkiye’nin ŞİÖ kapsamındaki Enerji Kulübü’nün dönem başkanlığını üstlendiğine dikkati çekti.

Print Friendly, PDF & Email
Bu yazı Uluslararası İlişkiler kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.