Çin Önemli Bir Döneme Giriyor

Bugün CRI Türk (China Radio International) canlı yayınında değerli Kamil Erdoğdu ile Pekin’de devam etmekte olan Çin Ulusal Halk Kongresi toplantılarını değerlendirdik. Yayınının özeti CRI Türk web sitesinde ve aşağıda yer alıyor.

Atlı, CRI TÜRK’te Çin’in Önemli Bir Döneme Girdiğini Savundu

Sabancı Üniversitesi bünyesindeki İstanbul Politikalar Merkezi Asya Çalışmaları Uzmanı Altay Atlı, Çin’in etkileyen her şeyin dünyayı da etkilediğini belirtti. Atlı, “Bunun tartışılacak bir tarafı yok. Çünkü Çin dünyanın ikinci büyük ekonomisi, ayrıca sadece küresel ekonominin değil, küresel siyaset ve küresel güvenliğinde üzerinde belirleyici olan bir aktör. Dolayısıyla “İki Toplantı” bütün dünya tarafından takip ediliyor” dedi.

CRI TÜRK’te Kamil Erdoğdu’nun hazırlayıp sunduğu manşet programına Çin’deki “İki Toplantı”yı değerlendiren Atlı bu toplantılara ekonomi ve siyaset olmak üzere iki ana başlık halinde bakmaya çalıştığını aktardı.

Çin’in ekonomide önemli bir dönüm noktasında olduğunu ve ekonomisini “yeni normale” getirmeye çalıştığını söyleyen Atlı, “Siyasi olarak da verilmeye çalışılan mesajlara bakmaya çalıştım. Bu yıl ÇKP’nin önemli bir kongresi olacak. Xi Jinping ikinci 5 yıllık dönemine başlayacak” diye konuştu.

“UCUZ MALİYETTEN KALİTEYE”

Atlı, Toplantı’nın en önemli unsuru Başbakan Li Keqian’ın sunduğu rapora bakıldığında ihracatın zayıfladığı bir ortamda iç tüketime ağırlık verildiğini, yatırımlarda artık nicelikten son niteliğe önem verildiğini, çevreye, katma değere, temiz enerjiye, yüksek teknolojiye ve inovasyona önem verildiğini gördüğünü kaydetti. Atlı, “Çin, ucuz maliyetten değil, içerikten ve kaliteden sağlayacağı bir rekabet avantajına doğru yöneliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Büyüme hedefinin yüzde 6.5 olarak belirlenmesinin beklenmedik bir durum olmadığını söyleyen Atlı, “Ekonomi kötüye gidiyor yorumu yapmak da doğru olmaz” ifadesini kullandı.

“RUSYA’NIN HATALARINDAN DERS”

Devlet şirketlerine yapılan vurgunun önemli olduğuna dikkati çeken Atlı şu değerlendirmeyi yaptı:

“Çin ekonomisinde halen kamuya ait büyük şirketlerin ağırlıklı bir rolü var. Bunlardan binlerce var; 100 kadarı ise dünya çapında büyüklüğe sahip. Ancak büyük şirketlerin büyük çoğunluğu artık kar etmez durumda. Çin, bunları kapatmak veya özelleştirmek yerine reform yapmayı hedefliyor. Bunlar daha üretken hale getirilebilir. Çünkü Çin, SSCB’nin dağılmasından sonra Rusya Federasyonu’nun yaptığı hataları çok yakından takip etti.”

KOLEKTİF LİDERLİK

Emlak piyasasındaki reformun da önemli olduğuna işaret eden Atlı, Başbakan Li’nin bu konudaki ‘konut oturmak içindir, yatırım için değil’ sözünün çok yerinde olduğunu söyledi.

Siyasi olarak Çin’in önemli bir döneme girdiğini savunan Atlı, “Siyasi Bürodaki 25 isimden 11’i değişecek. Büronun çekirdeğini oluşturan Yürütme Komitesindeki 7 üyeden Cumhurbaşkanı ve Başbakan hariç 5’i değişecek. Açıklanan metinlere baktığımızda kolektif liderliğe vurgu görüyoruz” diye konuştu.

Print Friendly, PDF & Email
Bu yazı Ekonomi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.