Çin’in Sosyal Medya Devleri Dünyaya Açılıyorlar

Çin ve sosyal medya dendiğinde aklımıza hemen iki konu geliyor. Birincisi bizim ve dünyanının çok büyük bir kısmının kullandığı uygulamaların Çin’de erişime kapalı olduğu. İkincisi ise, bu uygulamaların yerine Çince arayüze sahip Çinli firmalar tarafından yaratılan ve işletilen muadillerinin olduğu ve bu uygulamaların yüz milyonlarca insan tarafından aktif bir şekilde kullanıldığı. Bunlara şimdi bir üçüncüsü ekleniyor: Çin’de geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan sosyal medya uygulamaları artık giderek dünyaya açılıyorlar ve diğer ülkelerdeki kullanıcıları hedefliyorlar.

Çin Kamu Diplomasisi Derneği’nin davetlisi olarak bulunduğum Pekin’de iki büyük sosyal medya firmasını ziyaret etme, yetkilileri ile görüşme şansını buldum. ByteDance firması 2012 yılında kurulmuş, ancak kısa sürede çok büyük iş hacmine ulaşmış bir firma. İki kategoride mobil uygulama üretiyorlar, birincisi içerik sağlayıcı platformlar, diğeri ise eğlence platformları. İçerik sağlayıcı olarak kullanıcının tercihlerine uygun olarak derlenmiş ve kategorilere ayrılmış haber manşetlerinin akışını sağlayan “News Republic” adlı uygulama ve bu uygulamanın Çinli kullanıcıya yönelik versiyonu “Tou Tiao” büyük bir popülariteye sahipler. Kullanıcıların müzik eşliğinde 10’ar saniyelik kısa videolar yayınlamasını sağlayan “Musical.ly” uygulaması ise hali hazırda dünya çapında bir bilinirliğe ulaşmış durumda. Şirketi beraber ziyaret ettiğimiz gazeteci bir arkadaşımın “bu uygulamayı Çinli bir firma mı yapmış? Benim 11 yaşındaki kızım sürekli bu uygulamayı kullanıyor!” Şeklindeki tepkisi durumu özetler nitelikte. “Musical.ly”nin Çinli kullancılara yönelik versiyonu “Tik Tok” da bu ülkede özellikle genç kullancılara tarafından büyük rağbet görüyor. Çin’in nüfusu düşünüldüğünde bu bahsi geçen uygulamaların günde 200 milyon, ayda ise 900 milyon kullanıcıya sahip olması şaşırtıcı değil. Ancak gelinen noktada ve mevcut talep karşısında bundan sonraki adım söz konusu uygulamaların daha etkin bir şekilde dünyadaki kullancılara, onların tercihlerine göre düzenlenmiş bir şekilde ulaştırılması olacak. ByteDance’in şimdiden dünyanın yedinci büyük sosyal medya platformu sağlayıcısı konumunda olduğu düşünüldüğünde (ilk altı sırasıyla: Facebook, Snapchat, YouTube, Twitter, Google, Instagram) bunu yakın bir gelecekte gerçekleşeceğini söylemek mümkün.

Pekin’de ziyaret ettiğimiz diğer bir sosyal medya firması da Kwai Technology oldu. Bu firmanın yarattığı uygulama, kullancıların kısa videolar çekip paylaşmasını sağlıyor. Sloganları “kendini kaydet, dünyayı kaydet”. Videolar en fazla 57 saniye uzunluğunda olabiliyor, ancak yüklenene videoların çoğunluğu 11-17 saniye arasında. Uygulamanın günlük 120 milyon kullancısı var, sisteme şu ana kadar yüklenmiş video sayısı ise 5 milyar. Her gün bu rakama 10 milyon video daha ekleniyor. Kwai’nin kullancıları da çoğunlukla gençler. Tüm kullancıların yüzde 80’inin 1990’larda doğmuş olduğu belirtiliyor.

Çin artık ucuz imalat ülkesi olmaktan çıkıp yüksek teknoloji ülkesi haline gelme konusunda ciddi bir şekilde efor sarfederken, bu sürecin en çarpıcı işaretlerini sosyal medya uygulamaları ve genel olarak bilişim teknolojileri alanında görüyoruz. İmalat sektöründe Çin yabancı markaların imitasyonlarını yapmaktan vazgeçip kendi tasarımlarını ve markalarını geliştirmeye çalışırken benzer bir süreci teknoloji alanında da görüyoruz. Örneğin bir önceki kuşak internet firmaları Batı’daki örnekleri taklit ederken (örneğin AliBaba, Amazon’u; ya da Baidu, Google’ı), yeni kuşak firmalar kendi modellerini üretiyorlar ve şimdi de bunları tüm dünyaya taşıma amacındalar. Birçoğumuzun cep telefonunun arkasında “ABD’de tasarlanmış, Çin’de imal edilmiştir” benzeri bir ibare yer alır. Yakında bu ibare ortadan kalkacak belki ama bu sefer de telefonlarımızın içindeki uygulamaların önemli bir kısmı Çin malı olacak.

Print Friendly, PDF & Email
Bu yazı Ekonomi kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.