Pekin’de Bir Cami Ziyareti

Camiin caddeye açılan kapısı

Doğu Asya’nın birçok yerinde camileri ziyaret etme fırsatım oldu. Bu camilerden nispeten yakın zamanlarda, yani 20. yüzyıl ve hatta 19. yüzyılda inşa edilmiş olanları, bizim coğrafyamızda da aşina olduğumuz, minarelere ve kubbelere sahip bir mimari yapıya sahipler.

Çin’de kökeni çok daha eskilere giden camiler ise çok daha farklı bir yapıya sahipler ve mimari anlamda daha çok Budist tapınaklarını andırıyorlar. Pekin’deki Dongsi Camii de (东四清真寺) bu camilerden birisi. Çin Kamu Diplomasisi Derneği’nin davetlisi olarak ziyaret ettiğim Pekin’de bir Ramazan günü bu camiyi ziyaret etme şansım oldu. Bugün hem cami hem de İslami kültür ve eğitim merkezi olarak faaliyet gösteren vbu yapı, 1346 yılında Yuan hanedanı döneminde kurulmuş. 1450 yılında dönemin Ming imparatoru zamanında bugünkü ismi verilen cami 1647 yılında yeniden inşa edilmiş, 1984’te kültürel miras olarak ilan edilmiş ve 2002 yılında ciddi bir renovasyondan geçirilmiş.

Avlu

Camiye ezan için kullanılan bir kulenin altından geçerek giriyorsunuz ve badem ağaçlarının gölgesindeki avlulardan geçerek namaz kılınan bölüme ulaşıyorsunuz. Burası 15 metre yüksekliğinde ve aynı anda 500 kişiyi bir çatı altında toplanmasını sağlayacak bir yapı ve tamamıyla Çin mimarisinin bir örneği. Görüştüğümüz cami imamına göre “bu tarz bir mimari Çin’de İslam’ın diğer kültürlerle kaynaşmasını sağlıyor.” Bu bölümde camiin Yuan hanedanı döneminde kalan kısımlarını da görebiliyorsunuz. Hemen yan tarafta yer alan
kütüphane kısmı da oldukça etkileyici. 1936’da kurulan bu kütüphane, tam 3,088 adet el yazması esere ev sahipliği ediyor. Çin’de en iyi korunan Kur’an-ı Kerim örnekleri bu kütüphanede yer alıyor.

İç kısım

Cami imamı ve beraberindeki Pekin İslam Derneği yetkililerinden şehirdeki ve genel olarak Çin’deki Müslümanlar ile ilgili bilgiler edindik. Çin’de yaklaşık 20 milyon Müslüman olduğu ifade ediliyor. Müslümanlar, Çin’in 56 etnik grubundan 10’u içinde yer alsalar da tüm Müslümanların yüzde 95’i Uygur ve Hui kökenli. Çin’de yaklaşık 40 bin cami ve 50 bin imam var. Pekin’de ise bu rakamlar nispeten düşük, bu şehirde yaklaşık 260 bin Müslüman, 70 cami ve “çoğu genç ve orta yaşlarda olan” 150 imam var. İslam, Çin’e 10. yüzyılda gelmiş. Bir taraftan deniz yoluyla, güneydeki liman kenti Guangzhou üzerinden, diğer taraftan da kara yoluyla Şincan üzerinden gelen tüccarlar ve alimlerle birlikte İslam, Çin’de yayılma fırsatını bulmuş. Çin’de bireylerin din özgürlükleri anayasa ile teminat altına alınmış durumda.

Pekin İslam Derneği yetkilileri ile görüşme

İslam’ın doğduğu topraklardan, Ortadoğu’dan, uzaklaştıkça nasıl yerel kültürlerden etkilendiğini görmek oldukça ilginç. Bu arada konuştuğumuz cami imamı bizlere bir hadis-i şerifi hatırlatıyor: “İlim Çin’de bile olsa gidip alınız.”

 

Print Friendly, PDF & Email
Bu yazı Kültür kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.